Çukurcuma Hakkında

Çukurcuma İstanbul, Beyoğlu'nda Taksim ile Tophane arasında bulunan küçük ve tarihi zenginliklerle dolu bir semttir. Mimarisiyle günümüzde isminden hala sıksık söz ettirir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethi sırasında ordularıyla buradan geçerken "Cuma namazını şu çukurda kılalım" demesiyle bu bölgeye Çukurcuma adı takılmıştır. Semtin merkezinde Çukurcuma Cami, (Muhiddin Molla Fenari cami) Mimarsinan tarafından yaptırılmıştır. Çukurcuma ceneviler dönemiden beri ticaretin yaygın olduğu bir merkezdir. Eski eşya alım satımı yapıldığı antikacıların yoğunlukta olduğu doğal bir mekandır.
 

İstanbul büyük bir yerleşim alanı olduğu için çok değişik kültürlerin (Müslümanlar, Ermeniler, Museviler, Rumlar vs.) bir arada yaşadığı sehir olduğundan çok farklı kültürlerden malzemeler çıkabiliyor. Osmanlı parçaları, Avrupa parçaları dolayısıyla Çukurcuma'da malzeme, kaliteli ürün, iyi antika bulmaktadır.
 

Bölgedeki antikacılar Çukurcuma caddesi, Çukurcuma Cami sokak, Altıpatlar sokak, Faik Paşa caddesi, Turnacıbaşı sokak, Bostancıbaşı sokağına dağılmışlardır. Semt antikacılarının çabalarıyla dünyaca tanınan bir semt haline gelmiştir. Çukurcuma dün nasıl bir ticaret merkezi ise yarında aynı şekil ticaret merkezi olarak kalmaya devam edecektir.  

 

Cukurcuma.net Facebook Group
çukurcuma cukurcuma cukur cuma çukur cuma Google çukurcuma antikacılar çukurcuma antikacılar çarşısı çukurcuma antikacıları